TEAVE RIIGI KOHTA

 
 
Pindala. 1 001 450 km².

Pealinn. Kairo (17 mln elanikku).

Geograafiline asend. Egiptus on kolme maailmajao – Aafrika, Aasia ja Euroopa looduslik ristumiskoht. Riigi põhjakallast uhub Vahemeri, idarannikut ääristab koos Punase merega Iisrael, lõunas piirneb Egiptus Sudaaniga, läänes Liibüaga. Niiluse jõest idapoole jääb Araabia kõrb, läände aga Liibüa kõrb, mis hõlmab kaks kolmandikku riigi territooriumist.

Kliima. Egiptuses valitseb troopiline mandrikliima. Ilmad on siin kuivad ja kuumad. Päikeselisi päevi on Egiptuses enam kui kuskil mujal maailmas. Suvel küündib päevane õhutemperatuur Kairos 35–40°C, talvel on siin sooja 15–20°C. Punase mere rannikul on keskmine õhutemperatuur juunist augustini 35–38°C, novembrist märtsini püsib õhusoojus aga 23–27°C ringis. Öösel on õhutemperatuur harilikult 10°C madalam kui päeval. Mõnikord langeb öine õhutemperatuur Kairos ja Vahemere rannikul 8°C-ni. Kõrbe õhusoojust iseloomustab veel suurem kõikumine – päeval on siin talumatu palavus, öösel aga krõbe külm. Kõige enam sademeid on Aleksandrias – ligikaudu 19 cm aastas. Seevastu lõuna pool Assuani kandis on viie aasta keskmine sademete hulk ligikaudu 10 mm. Khargas (Liibüa kõrbes) on aga ette tulnud ka seda, et 17 aasta jooksul ei ole sadanud piiskagi.

Rahvastik. Egiptuses elab 80,34 miljonit inimest (2007. a aprill). Koguni 90% rahvastikust elab Niiluse delta ja jõe oru ümber. Asustustihedus on siin 1900 inimest km² kohta. Kogu ülejäänud territoorium on aga kuiva kliima ja veenappuse tõttu peaaegu inimtühi.

Keel. Egiptuse riigikeel on araabia keel. Kõnekeel erineb siin märgatavalt klassikalisest araabia keelest. Rannikukuurortides kohtab sageli inglise, itaalia, prantsuse, saksa ja vene keele kõnelejaid.

Religioon. Riigi valdav usund on islam – ligikaudu 90% egiptlastest on moslemid. Ülejäänutest moodustavad enamiku kristlased.

Riigikord. 1971. a konstitutsiooni järgi on Egiptus vabariik. Riigipea on Egiptuses kuueks aastaks valitav president. Presidendi kandidatuuri seab üles Rahvakogu. Selle peab rahvas referendumiga kinnitama. Egiptuse president on juba 25 aastat (alates 1981. aastast) Muhammad Hosni Mubarak. Praegu jookseb tal viies valitsusaeg. President määrab ametisse ühe või mitu asepresidenti, peaministri, ministrite kabineti ja 26 kuberneri. Seadusandlik organ on Egiptuses kahekojaline parlament, mille moodustavad Rahvakogu ja Nõuandev Kogu. Rahvakogus on 454 liiget, kes valitakse viieks aastaks. Nõuandval Kogul on üksnes nõuandev funktsioon. Täidesaatev võim kuulub presidendile, asepresidentidele ning ministrite kabinetile, mille liikmed peavad olema vähemalt 35 aastat vanad. Egiptus jaguneb 26 kubernerkonnaks (muhafazah).

Majandus. Egiptus on põllumajanduslik-tööstuslik maa. Peamised tööstusharud on tekstiili-, toiduaine-, ehitus-, tsemendi-, mäe-, keemiatööstus ja metallurgia. Egiptuse tähtsamad tööstuslinnad on Kairo, Aleksandria, Port Said, Suess. Rahvusvaheline Suessi kanal toob Egiptusele sisse umbkaudu 70 miljonit dollarit nädalas. Ligikaudu 15% kogu maailma kaubavedudest ja 20% naftavedudest käib läbi Suessi kanali. Niiluse orus tegeletakse aktiivselt põllumajandusega – aastas saadakse 2–3 saaki. Põllumajanduses domineerib väiketalupidamine. Egiptuses kasvatatakse puuvilla, riisi, maisi, nisu, otra, hirssi, ube, tomateid, suhkruroogu, sidruneid, datleid. Põllumehi kutsutakse üles kasvatama seemneteta viinamarju, meloneid, mangosid ja maasikaid. Loomakasvatajad peavad veiseid, pühvleid, lambaid, eesleid ja kitsi. Egiptuses pööratakse palju tähelepanu turismile – igal aastal külastab seda maad ligikaudu 9 miljonit välisturisti.

Maavarad. Egiptuse naftavaru on 2,9 mld barrelit. Kõige enam leidub naftat Siinai poolsaarel, Suessi lahe ääres ning loode-Egiptuses. Maagaasi on riigis ligikaudu 1000 mld m³, kõige rohkem leidub seda Abu Kiri maapõues. Egiptuses kaevandatakse ka raua- ja mangaanimaaki, asbesti, kipsi ja kaltsiumsulfaati, leidub soola, fosfaate ja fosforiite.

Toit. Parimate Lähis-Ida köögi traditsioonidega Egiptuse köök on väga mitmekesine. Egiptlaste traditsioonilised söögid on foul (aedubadest), hamam mahshi (tuviroog), koshari (makaronide, riisi, mustade läätsede, praetud sibulate ja tomatipasta segu), tahina (seesamiseemnepüree sidrunimahla ja küüslauguga), babaganoush (praetud baklažaani püree seesamiseemnekastmega), kofta (lamba- või veiselihakotletid), kebab (lamba-, veise- või kanaliharoog). Väga populaarsed on kalatoidud ja mereannid. Magustoitudest on kuulsaimad baklava (pistaatsiate ja purustatud pähklitega kihiline küpsetis, mis on kastetud piima ja mee siirupisse), ommu ali (küpsetised riisist, rosinatest, kookospähklitest ja piimast), mahallabiyah (purustatud pähklitega ülepuistatud maisi ja riisiga piimakreem). Egiptuses juuakse palju värskelt pressitud puuviljamahla (mango, guajaavi, sidruni, apelsini, granaatõuna), karkadet (hibiskijook, teise nimetusega Sudaani roos, mida pakutakse nii jahutatult kui ka kuumalt nagu teed).

Alkohol. Moslemitele on alkoholi tarbimine keelatud, kuid paari pokaali tühjendamisse suhtutakse enamikes kohtades sallivalt. Alkohoolsete jookide (sealhulgas õlle) tarbimine on reglementeeritud. Lennujaamades ja suurlinnades on mitmeid käibemaksuvabu (tax-free) alkoholipoode. Kuurortides saab alkoholi soetada üksnes spetsiaalsetes kauplustes riiki saabumise järel (teatud aja jooksul, harilikult 24 tundi alates saabumisest). Kohalikku päritolu alkohoolsetest jookidest väärivad nimetamist Stella ja Sakkara (õlu), populaarseimad veinid on Omar Khayyam, Obelisk, Grand Marquis (punane ja valge) ning Cru de Ptolemees (valge).

Ajalugu. Egiptuse Uue riigi kuulsaim valitseja on Ramses II – sõjapealik, poliitik ja diplomaat. Egüptoloogid on tõestanud, et Ramses II valitusaeg oli Egiptuse õitsengu tipp. 664. aastal e.m.a vallutasid riigi assüürlased. 525. aastal e.m.a tungisid Egiptusesse pärslased ja valitsesid seda ala 332. aastani e.m.a, mil riigi vallutas Makedoonia kuningas Aleksander Suur. Sellest ajast algas hellenismi epohh. 304. aastast e.m.a asus Egiptuse etteotsa Ptolemaioste dünastia (kuni 30. aastani e.m.a), millele pani aluse Aleksandri vend Ptolemaios. Egiptuse langust seostatakse vaarao Kleopatra VII-ga, kes alustas võimuvõitlust oma venna ja mehega (Ptolemaios XIII ja XIV) ning kutsus selleks appi Rooma armee. 30. aastal e.m.a võttis Kleopatra endalt elu. Egiptuse troonipärija, Kleopatra ja Gaius Julius Caesari seitsmeteistaastane poeg Caesario suri aga samal aastal tulevase Rooma keisri Gaius Julius Octavianus Augustuse käe läbi ning nii sattus Egiptus Rooma võimu alla, kuhu jäi aastani 638 m.a.j. 640. aastal m.a.j vallutasid Egiptuse prohvet Muhamedi ühendatud araablased, kes on sellel territooriumil tänini.
1798. aastal okupeerisid riigi prantslased eesotsas Napoleon Bonaparte'iga. Koos Napoleoni armeega saabusid Egiptusesse esimesed arheoloogid. Just Napoleoni sõdade ajal, 1799. aastal leidis Prantsuse armee sõdur Rosetta linna lähedal raidkirjadega musta basaltkivi. Hiljem hakati seda kivi kutsuma Rosetta kiviks. 1822. aastal dešifreeris prantsuse egüptoloog Jean Francois Champollion kivi hieroglüüfid. See tähistab kogu egüptoloogia algust.
 

KASULIKUD NÕUANDED

Elekter. Elektrivõrgu pinge on harilikult 220 V, 50 Hz.

Telefon. Egiptuse kood on 20. Rahvusvaheline kood Egiptusest helistamiseks on 00. Eestisse helistamiseks tuleb valida järgmised numbrid: 00 + 372 + telefoninumber. Hotellides on harilikult faksiaparaadid, mida saavad kasutada (lisatasu eest) ka külastajad.

Raha. Egiptuses on käibel Egiptuse naelad (EGP). 1 EGP = 100 piastrit. Riigis on käibel 1-, 10-, 20-, 50- ja 100-naelalised ning 25- ja 50-piastrilised rahatähed ning 10- ja 25-piastrilised mündid. Egiptuses ringleb vähe peenraha, seetõttu on soovitatav seda alati kasvõi pisutki kaasas kanda. 1 USD = ca 5,7 EGP, 1 EUR = ca 7,3 EGP (2007. aasta aprilli seisuga). Rebenenud, kortsunud või määrdunud rahatähti ei ole soovitatav vastu võtta – hiljem on neid raske ümber vahetada. Enamikus Egiptuse restoranides ja kauplustes saab tasuda American Expressi, Visa ja MasterCardi krediitkaartidega, kuid suurlinnadest kaugemates regioonides ei ole krediitkaardid kuigi populaarsed ning nendega ei pruugi õnnestuda maksta. Valuutavahetuspunktide ja pankade tööaeg ei ole kindlaks määratud. Raha saab harilikult vahetada hotellide valuutavahetuspunktides.

Kauplused. Kaupluste lahtiolekuaeg sõltub aastaajast – talvel on poed avatud 9.00–21.00, suvel 9.00–12.30 ning 16.00–20.00 ja kauemgi. Kuurortides on kauplused avatud hilisõhtuni. Ramadaani ajal (2007. aastal on see septembri keskpaigast (umbes 12. septembrist) oktoobri keskpaigani (umbes 11. oktoobrini)) võib kaupluste, riigiasutuste ja avalike külastuskohtade tööaeg olla lühendatud.

Joogivesi. Suurema osa aastast on Egiptuses palav, mistõttu tuleks juua palju vett. Kuna seedetraktil on lühikese aja jooksul raske teistsuguse veega harjuda, on kraanivee asemel soovitatav juua ostetud pudelivett.

Jootraha. Jootraha (10–12%) arvestatakse hotelli ja restorani arve hulka. Reisijuhtidele ja giididele on kombeks jootraha jätta. Jootraha (1–4 EGP) makstakse ka kõige erinevamate ja ettearvamatute teenuste (vahel üksnes teenuse soovitamise) eest.

Riietus. Reisile võetavad rõivad peaksid olema kerged, puuvillased. Jalanõud olgu mugavad, kerged, sportlikud (suurem osa ekskursioonidest toimub kõrbes). Õhtuse jahedama ilma ja jahutatavate ruumide tarvis peaks reisipagasis olema mõni kampsun (eriti sügisel ja talvel). Kõrge kategooria hotellide restoranides, kruiisilaevade pidulikel õhtusöökidel ja öistel üritustel tuleks kanda pidulikke rõivaid. Kairo tänavatel, islamimeelsetes paikades ja mošeedes ei sobi kanda lühikesi pükse. Naistel on soovitatav riietuda nii, et käed, jalad ja rind oleksid kaetud. Punase mere kuurortides Hurghadas ja Sharm el Sheikhis määravad moe turistid, seetõttu võib siin riietuda kaasaegselt, euroopalikult.

Arstiabi. Ootamatu haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst. Raviteenuste osutamise eest nõudke järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja väljastatud ravimi kviitungid. Haiglaravi, transpordi ja kiirabiteenuse eest saate vastavalt kindlustuspoliisil märgitud tingimustele kindlustusseltsilt hüvitist, kui pöördute õigeaegselt kindlustusseltsi esindaja poole (aadresse vt poliisilt), kes vastutab teie ravi ja ravihüvitiste eest. Lugege hoolikalt kogu poliisis esitatud informatsiooni.

Vaktsineerimine. Kohustuslikku vaktsineerimist reisijatele ei ole. Täiendava teabe Täiendava teabe saamiseks pöörduge oma perearsti või Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskuse poole aadressil Paldiski mnt 62, Tallinn, telefon 6 598 591.

Ettevaatusabinõud. Kandke alati peakatet, päikeseprille ning kasutage päikesekaitsekreeme. Vältige (iseäranis esimestel päevadel) viibimist pikka aega päikese käes, kuna oht kuumarabandust saada on suur (maheda mereõhu tõttu ei tunne te päikesekiirte mõju). Vältige väga külmade jookide tarbimist – suur temperatuurivahe võib põhjustada angiini. Nagu igal pool mujal, on ka Egiptuses kurikaelu, seepärast hoidke oma rahal ja passil silm peal, ärge pange neid ühte kotti ega taskusse. Raha, väärtesemed ja dokumendid on soovitatav hoida hotelli seifis (lisatasu eest).

Pildistamine ja filmimine. Sildade, sadamate, lennujaamade ja sõjaliste objektide pildistamine ja filmimine on keelatud. Muuseumides ja hauakambrites tuleb pildistamise ja filmimise eest tihtipeale lisatasu (10–20 EGP) maksta. Inimeste pildistamiseks tasub neilt nõusolekut küsida. Enamik poseerib mõne piastri eest meeleldi.

Transport. Marsruuttaksod on odav transpordivahend. Need sõidavad väga sageli. Kuurortides on kindel sõiduhind – 1 EGP. Liigelda saab ka taksoga, mille tunneb ära eraldusmärkide järgi. Taksodel on taksomeetrid. Sõidu hinna üle tuleks autojuhiga eelnevalt kokku leppida. Tasub ka tingida.

Piirangud sisseveetavale kaubale. Egiptusesse võib tuua kuni 200 sigaretti, 2 liitrit alkohoolseid jooke ja kingitusi, mille väärtus ei ületa 500 EGP. Videokaamera kaasavõtmisel võidakse nõuda selle registreerimist lennujaama tollis. Riigist lahkumisel kantakse sel juhul passi vastav märge.

Viisa. Eesti kodanikele väljastatakse Egiptuse viisa Eesti või sihtriigi lennujaamas.

Ramadaan. Egiptus on islamimaa ning külalised peaksid moslemite kombeid austama (iseäranis ramadaani ajal). Ramadaan on moslemite kuukalendri järgi üheksas kuu, mille ajal peavad islamiusulised 30 päeva jooksul päikesetõusust kuni loojanguni söögist, joogist, suitsetamisest ja suguelust hoiduma. Paastu ei pea haiged, reisil olevad inimesed ning lapseootel ja rinnaga toitvad naised.
Moslemite ajaarvestuse järgi on praegu 1427. aasta. Eelmisel aastal algas ramadaan 24. septembril ja kestis 23. oktoobrini. Tänavu algab ramadaan umbes 12. septembril ning lõpeb 11. oktoobri paiku (täpsed kuupäevad sõltuvad kuufaasidest). Egiptuse kuurortides puhkavatele turistidele ramadaan harilikult ebamugavusi eriti ei valmista. Vaid kauplused, kohvikud, restoranid ja ööklubid võivad olla avatud pisut teistel aegadel.
 

RIIGI ERIPÄRAD

Riigi eripärad. Egiptlased on kirde-Aafrika rahvustest arvukaim. Egiptust peetakse kontrastide maaks. Siin võib ühtaegu näha uusimat autot ja selle kõrval kõmpivat eeslit, kes on rakendatud kaherattalise kola täis vankri ette. Egiptus on riik, mille elanikud on tuhandete aastate eest oma jumalatele ja valitsejatele püstitanud suurejoonelised ehitised, tänapäeval meenutavad aga paljud kohad sõjast laastatud paiku. Küllus elutseb siin kõrvu viletsusega, kõrb külgneb Niiluse roheliste orgudega. Egiptuse looduse lahutamatut osa - kõrbe - kutsuvad kohalikud elanikud Punaseks maaks. Kõige rohkem on aga mitte üksnes Kairole, vaid kogu Egiptusele kuulsust toonud kahtlemata Giza püramiidid. Muide, need püramiidid ei ole ainsad – tänapäeva Egiptuse territooriumil on neid kokku loendatud üle saja.
Kogu tänapäeva maailmas võib täheldada egiptuse tsivilisatsiooni suurt mõju. Sellel maal loodi kalender. Egiptuses tekkis esimene monoteistlik religioonifilosoofia. Arvatakse, et egiptlased olid esimesed, kes avastasid Ameerika (see võis toimuda umbes 1500 aastat e.m.a ehk 3000 aastat enne Kolumbuse avastusretki). Egiptlased (orisõduritest mamelukid) olid esimesed, kes suutsid peatada takistamatute mongolite pealetungi läände.

Hotellide eripärad. Hotellide klassifikatsioon on siin Euroopa omast veidi erinev. Euroopa ja Egiptuse sama kategooria hotellid ei ole võrreldavad, näiteks Egiptuse neljatärnihotell võib Euroopa standardite järgi olla kolmetärnihotell. Ehitustööde kvaliteet erineb Egiptuses meile harjumuspärastest Euroopa standarditest kõvasti – koguni kõrgeima kategooria hotellides võib märgata seinale viltu pandud plaate vms. Egiptuse hotellide ehitusel ja sisutamisel kasutatakse tänapäevaseid imporditud viimistlusvahendeid ikka veel väga harva. Siinne ilumeel erineb meile omasest sootuks – hotellide interjööris kasutatakse rohkelt marmorit, kulla imitatsiooniga detaile jm kohalikke toormaterjale. Novatours esitab hotelli asukohale, teenuste mitmekesisusele, sisustuse tasemele jm toetudes kataloogis lisaks hotellide ametlikule kategooriale ka täiendava Novatoursi klassifikatsiooni (väikeste gloobuste näol), et aidata teil valida hotell, mis teie ootustele kõige enam vastab. Hotellide ümbrust hoitakse puhtana. Egiptuse hotellide teenindav personal koosneb üksnes meestest. Nad on väga abivalmis ja püüavad külastajatele meele järele olla – nad aitavad turistidel end sisse seada (saadavad toani, kannavad kohvreid), koristavad nende tube, mille eest nad loodavad muidugi head tasu (jootraha) saada. Hotelle on Egiptuses mitmesuguseid – madala kategooria (2–3*) hotellidest linna keskel kõrge kategooria (4–5*) ning suure territooriumi ja laia teenusevalikuga hotellideni mererannas, linnakärast eemal.

Rahva eripärad. Egiptuses satuvad turistid sootuks teistsugusesse, eurooplaste jaoks võõrasse maailma. Siin käib kõik palju aeglasemalt kui meie maailmas, keegi ei kiirusta kuhugi, ehk ainult eri masti kaupmehed. Egiptuses tuleb end ümbritseda kannatlikkuse kilbiga – ei tasu ärrituda, kui ettekandja ei mõista kohvikus teie tellimust ning saadab enda asemele teise ettekandja, kes saadab tellimuse võtmise järel teie juurde omakorda kolmanda kolleegi. Nii või naa aetakse tõenäoliselt midagi segamini. Valitseb suhtumine „mafish mishkela" ('pole probleemi') alltekstiga „maailm sellest ei muutu ja elu läheb edasi". Teatud aja möödudes haarab see rahu ja muretu meeleolu ka teid – hakkate paljudesse asjadesse hoopis lihtsamalt suhtuma. Egiptlaste jaoks ei eksisteeri ajamõõdet. Hilinemine on siin tavapärane asi. Kui egiptlasel ei õnnestu lubadust täita, ütleb ta kindlasti „bukra" ('homme'). Kui midagi on korda läinud, lausuvad siinsed elanikud „hamdurrillah" ('tänu jumalale'). Egiptuses võite end turvaliselt tunda, sest siin olete te jumala kätes. Kui midagi on ebaõnnestunud, tähendab, selline oli jumala soov. Egiptus on hea ravitseja – ta muudab pessimistlikud turistid taas optimistideks, sest kohalikud elanikud on sellised, kellelt võib elurõõmu õppida.
Turul ja kauplustes võib hinna üle tingida, seda koguni oodatakse ostjalt. Enamikule reisijatest on see võõras, kuid kõigele tuleb vaadata kui mängule, mille peamine reegel on mitte näidata suurt huvi teile silma hakanud kauba vastu ning pakkuda väiksemat hinda kui müüja küsib.

Mida tasub Egiptuses teha? Punane meri on üks populaarsemaid sukeldumispaiku maailmas. Peamiselt tegeletakse siin snorgeldamisega. Vesi on Punases meres väga selge – veepinnal ujudes näeb suurepäraselt koralle ja kalu. Sukeldumiseks, ka esmakordseks, ei nõuta siin sukeldumissertifikaati. Egiptus on sukeldumisele järjest enam spetsialiseerunud – siin töötavad professionaalsed instruktorid eri maadest. Kuurortides, kus puhkavad eestlased, võib kohata ka eesti instruktoreid, kes aitavad turistidel sukelduda ja salapärase veealuse maailma ilu avastada. Egiptuse üks populaarsemaid ajaviiteid puhkajate seas on vesipiibu suitsetamine, mis on ammusest ajast saanud naudingufilosoofia, meditatsiooni ja elutunnetuse rituaaliks. Vesipiipu on kombeks suitsetada õhtuhämaruses aeglaselt ja rahulikult poliitikast, perest või naistest juteldes. Vesipiipu enda rahvuslikuks aardeks pidavad araablased lasevad seda suitsetada ka naistel ja lastel. Egiptuses tasub proovida puruteed, karkade teed ja värskelt pressitud mahla (mango, guajaavi, sidruni). Kuna meil ei ole kõrbe ega kõrgeid mägesid, on kõrbereis suurepärane võimalus tutvuda nende loodusimedega – Egiptuses on nii kõrb kui ka mäed ühes kohas. Kõrbepalavust tasub trotsima sõita maasturitega.

Egiptuse veidrused. Kõige kummalisem asi on Egiptuses see, et kõik kuurorditsoonide tänavad on kui suur kaubanduskeskus või ääretu turg. Egiptlaste üks ebameeldivamaid omadusi on küsida iga tühise teenuse eest tasu (jootraha). Kohalikud elanikud püüavad turiste sageli tüssata, seepärast tuleb kauplemiskohtades teile pakendataval kaubal ja tagasi antaval rahal tähelepanelikult silm peal hoida. Siin ei saa kunagi selget pilti, kui palju kaup tegelikult maksab – selle hind võib ise kohtades erineda mitu või koguni mitukümmend korda. Puhkajaid üllatab sageli, et toodetele ei ole kauplustes hindu juurde märgitud ning hinna väljaselgitamiseks tuleb kaua tingida. Tihti juhtub sedagi, et turistid ärrituvad tüütute tänavakaupmeeste peale. Egiptuse autojuhtidel on tänavail kombeks sageli signaali anda – vahel niisama tähelepanu võitmiseks või oma kauba pakkumiseks. Puhkajatele torkab kahtlemata silma kohalik korratus. Kuurortpiirkondades liigub naisi ringi väga vähe. Egiptlastele on iseloomulik suur ebatäpsus – nad võivad öelda „kümne minuti pärast", kuid tegelikult tuleb oodata terve tunni. Veidrana võib tunduda seegi, et kuulnud end araablasteks nimetatavat, kiirustavad egiptlased kohe parandama ja seletama, et nad on mitte araablased, vaid vaarao järeltulijad.

Kohustuslikud vaatamisväärsused. Isegi tänapäeva paljunäinud inimest lummavad Kairo kõrval olevad Giza püramiidid. Lisaks sellele on Kairo kuulus veel tuhande minareti linnana, mis on maailma ajaloos olulist rolli mänginud. Kindlasti tuleks külastada Kairo muuseumi – see on imetlusväärne muuseum ühe rikkalikuma kollektsiooniga maailmas. Egiptuses puhates tasub käia ka vanaaja maailma kuulsas linnas Luxoris. Luxor oli Egiptuse Uue riigi pealinn. Siin on väga palju suurejoonelisi pühamuid. Sammud tasub seada Karnaki, Luxori ja Hatšepsuti templitesse ja Kuningate orgu. 320 km kaugusel Assuanist (vaid 70 km Sudaani piirist) on võimalus näha Ramses II kõige kaunimat ehitist Abu Simbelit. See on üks imetlusväärsemaid inimese kätetöid. Peale vanade egiptlaste loodud võrratute šedöövrite on Egiptus kuulus ka oma lummava looduse poolest – Punane meri võlub imelise veealuse maailmaga, kus aeg justkui peatub.

 

Sihtkohad

HISPAANIA
Barcelona 04.05- 29.06.2018
(Tez Tour, Novatours)
Tenerife 11.10.2017- 18.04.2018
(Novatours, Aurinko, Tez Tour)
Fuerteventura 17.02- 21.04.2018
(Aurinko)
Lanzarote 02.12.2017- 10.02.2018
(Aurinko)

KÜPROS
Larnaca 01.05- 29.05 ja 11.09- 23.10.2018
(Novatours, Tez Tour)
Pafos 02.10- 30.10.2018
(Aurinko)

PORTUGAL
Faro 14.09- 12.10.2018
(Novatours, Tez Tour)
Madeira 17.- 24.04.2018
(Aurinko)

ITAALIA
Rimini 12.06 - 24.07.2018
(Aurinko)

HORVAATIA
Tivat 04.05- 06.07.2018
(Novatours)

MONTENEGRO
Tivat 04.05- 06.07.2018
(Novatours)

KREEKA
Heraklion 23.04- 28.10.2018
(Novatours, Tez Tour)
Rhodos 24.04 - 18.10.2018
(Novatours, Tez Tour)
Korfu 29.05- 23.10.2018
(Novatours, Tez Tour)
Peloponnesos 28.05- 25.06 ja 10.09- 01.10.2018
(Tez Tour)

TÜRGI
Antalya 15.04- 04.11.2018
(Novatours, Tez Tour, Kidy Tour)


BULGAARIA
Varna 14.05- 23.09.2018
Burgas 29.05.- 16.09.2018
(Novatours, Tez Tour)

MALTA 01.06- 06.07.2018
(Novatours)

MAROKO 20.03.- 10.04. 2018
(Aurinko)

INDIA 03.12- 22.03.2018
(Aurinko, Novatours)

JAMAICA 29.11- 10.12.2017
(Aurinko)

SINGAPUR ja BALI 15.- 28.02.2018
(Aurinko)

SRI LANKA/Colombo, Sri Lanka+ Maldiivid 18.12.2017- 31.03.2018
(Novatours)

KUUBA
Aastavahetus Kuubal 29.12. 2017- 09.01.2018
Ringreis 7-ööd + rannapuhkus Varaderos 7-ööd 08.-23.01.2018
(Aurinko)

TAI/Bangkok
Tallinnast 20.10.2017- 05.04.2018
Riiast 24.10.2017- 03.04.2018
(Novatours)

DUBAI 20.10.2017- 30.01.2018
(Aurinko)

TANSAANIA 06.- 16.03.2018
(Aurinko)

MADAGASKAR 23.03- 03.04.2018
(Aurinko)

EGIPTUS
Sharm El Sheikh 23.10.2017- 26.04.2018
Hurghada 22.10-2017- 29.04.2018
(Novatours, Kidy Tour, Tez Tour)

VIETNAM 01.12.2017- 02.04.2018
(Novatours)

TUNEESIA 06.07- 14.09.2018
(Novatours)

SUUSAREISID:
ITAALIA/Bergamo 17.02- 10.03.2018
PRANTSUSMAA/ Lyon 10.-24.03.2018
(Novatours)


Kontor:

Hecato Reisid OÜ 
Pärnu mnt  67a
10134 Tallinn
tel +372 6462 130

mobiil +372 5203141
       


Natukene meist

 Facebook 

Eesti rahva lemmikhotell ja lemmikreisifirma
Pressiteade 30.08.2010

 Soovite saada viimase hetke pakkumisi? Kui jah, siis täitke allolev vorm.

Eesnimi:
E-mail: